Karta graficzna niewymagająca dodatkowego zasilania - jaką wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Wśród karta graficznych znajdziemy wiele takich, które nie wymagają dodatkowego zasilania. Jaką wybrać?

Wśród kart graficznych znajdziemy wiele takich, które nie wymagają dodatkowego zasilania. Jaką wybrać?

Polecane karty graficzne

Najwydajniejsze karty graficzne mogą wymagać dodatkowego zasilania, a wszystko to ze względu na fakt, że ich zapotrzebowanie na energię jest naprawdę spore. W sprzedaży znajdziemy jednak wiele jednostek, którym wystarczy zasilanie bezpośrednio z płyty głównej – jak wybrać kartę graficzną tego rodzaju? Na co zwrócić uwagę?

Jaka karta graficzna bez dodatkowego zasilania?

Oferta jednostek graficznych, które nie potrzebują dodatkowego zasilania, jest dość szeroka. Najczęściej są to karty starszych generacji, a także konstrukcje o przeciętnej wydajności (większość modeli gamingowych ma zdecydowanie wyższe zapotrzebowanie na energię). Oto popularne jednostki tego typu:

  • NVIDIA GTX 950 – stosunkowo niedroga jednostka graficzna, która jednak nie oferuje spektakularnej wydajności. Karta GeForce GTX 950 pojawiła się w sprzedaży w 2015 roku. To jednostka dysponująca 2 GB pamięci RAM GDDR5 i 768 jednostkami cieniującymi. Taktowanie tej grafiki wynosi od 1024 do 1188 MHz. Jest to karta wytworzona w 28 nm procesie technologicznym i należąca do architektury Maxwell 2.0. Kartę NVIDIA GeForce GTX 950 można polecić do komputerów domowych – sprawdzi się także w grach, jak Star Wars Battlefront (127 FPS przy ustawieniach średnich i rozdzielczości 1366 x 768 oraz 61 FPS przy ustawieniach wysokich i rozdzielczości Full HD), FIFA 16, Dirt Rally czy Alien: Isolation. 
  • NVIDIA GTX 1050 – to całkiem dobra karta graficzna bez dodatkowego zasilania. Jednostka GTX 1050 była swojego czasu dość popularna wśród graczy, a szczególnie tych, którzy szukali cenowego kompromisu. Jednostka GTX 1050 dysponuje również 2 GB pamięci RAM GDDR5, ale za to należy do nowszej architektury Pascal i powstała w 14 nm procesie technologicznym. Taktowanie tej jednostki waha się od 1354 do 1455 MHz. Karta NVIDIA GeForce GTX 1050 sprawdzi się w wielu grach – w CS:GO można liczyć na średnio 140 klatki na sekundę przy bardzo wysokich ustawieniach detali i w rozdzielczości Full HD. Jednostka ta bardzo dobrze radzi sobie także w grach takich, jak Doom czy GTA V.
  • NVIDIA GTX 1050 Ti – to, bez wątpienia, najlepsza karta graficzna bez dodatkowego zasilania. Jest to grafika dysponująca 4 GB pamięci RAM, 768 jednostkami cieniującymi i 42 jednostkami teksturującymi. Z uwagi na te parametry, GeForce GTX 1050 Ti radzi sobie zauważalnie lepiej w grach oraz testach od jednostki GTX 1050. Jeśli tylko cena tej karty nam odpowiada, to warto po nią sięgnąć.
  • AMD R7 240 – to niezbyt młoda propozycja od marki AMD. Premiera tej karty miała miejsce w 2013 roku, a sama jednostka powstała w 28 nm procesie technologicznym i bazuje na architekturze GCN 1.0. Jest to karta budżetowa i wyposażona w 2 GB pamięci DDR3 (nie GDDR5, jak w wymienionych wcześniej modelach GTX). Jeśli chodzi o pozostałe parametry, to także nie są one szczególnie wyśrubowane – karta dysponuje 320 jednostkami cieniującymi, a jej taktowanie wynosi maksymalnie 780 MHz. To karta bez dodatkowego zasilania, która sprawdzi się w komputerach domowych, biurowych i budżetowych.
  • AMD R7 350 – to nieco lepsza jednostka od modelu AMD R7 240. Karta dysponuje 2 GB pamięci RAM i w tym wypadku jest to pamięć GDDR5. Mamy tu również 512 jednostek cieniujących, ale dość niskie taktowanie i słabe zdolności obliczeniowe. Będzie to lepsza opcja od AMD Radeon R7 240, ale nie tak wydajna, jak GTX 950 czy 1050.

To kilka wybranych jednostek graficznych, które nie potrzebują dodatkowego zasilania. Przy zakupie warto jednak spojrzeć na całą ofertę kart tego rodzaju i zwrócić uwagę na te parametry, które są kluczowe dla kupującego.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie karty graficznej bez dodatkowego zasilania?

By wybrać dobrą kartę graficzną bez dodatkowego zasilania, nie wystarczy sięgnąć po pierwszy model, który uda się znaleźć. Trzeba jeszcze zweryfikować kluczowe parametry techniczne jednostki:

  • Pamięć RAM – to jeden z najważniejszych parametrów wpływający na możliwości karty graficznej. Uwagę należy zwrócić zarówno na jej rodzaj (zdecydowanie lepszą opcją będzie karta posługująca się pamięcią GDDR5 niż DDR3) oraz pojemność.
  • Taktowanie pamięci – im wyższe, tym większy potencjał jednostki. Ważna jest także przepustowość pamięci.
  • Taktowanie rdzenia – to kolejny parametr, który wpływa na wydajność grafiki. Im wyższe taktowanie, tym lepiej.
  • Procesory strumieniowe, jednostki teksturujące i renderujące – im będzie ich więcej, tym lepiej, choć karty bez dodatkowego zasilania nie mogą konkurować z wydajniejszymi jednostkami z dodatkowym zasilaniem.
  • Rozmiar karty – istotna jest zarówno jej długość, jak i profil. Większość kart to konstrukcje standardowe, ale bez problemu znajdziemy też rozwiązania takie, jak karta graficzna low profile bez dodatkowego zasilania, co sprawdza się w mniejszych obudowach PC. Przykładem takiej jednostki jest model Gigabyte GeForce GT 1030 2GB GDDR5 (64 Bit), DVI-D, HDMI, BOX (GV-N1030D5-2GL).
  • Oferowane złącza – to ważne, by karta dysponowała dokładnie takimi rodzajami złącz, jakie są potrzebne użytkownikowi. Starsze i tańsze jednostki mogą posiadać wciąż złącza analogowe, co przyda się tym, którzy użytkują monitory starszego typu i nie zamierzają ich wymieniać. W nowszych kartach odchodzi się od złącza VGA na rzecz HDMI, DVI czy też DisplayPort.

Oferta kart graficznych bez dodatkowego źródła zasilania jest wciąż całkiem spora i są to często dość tanie rozwiązania, po które można sięgnąć, by uzupełnić lub zmodyfikować niedrogi komputer domowy lub biurowy.

Jak wygląda podłączenie karty graficznej bez dodatkowego zasilania?

Podłączenie karty graficznej bez dodatkowego zasilania wymaga jedynie połączenia karty z płytą główną, a następnie podłączenia do karty monitora lub monitorów – w zależności od użytkowanego sprzętu. By się z tym uporać, należy:

  • Wyłączyć komputer i otworzyć obudowę – najwygodniej będzie ułożyć ją na boku.
  • Odnaleźć wolny port PCI-Express x 16 na płycie głównej i usunąć sąsiadującą z nim zaślepkę z obudowy komputera.
  • Umieścić kartę w porcie PCI-Express. Port ten ma konstrukcję uniemożliwiającą umieszczenie karty w niewłaściwy sposób, co chroni przed uszkodzeniami sprzętu.
  • Kartę należy umocować do obudowy dodatkowymi zaczepami lub śrubami (w zależności od modelu stosowane mogą być różne akcesoria montażowe), by trzymała się na swoim miejscu.

Po zamknięciu obudowy, można od razu podłączyć do karty monitor i ponownie uruchomić urządzenie. Nie obejdzie się też bez zainstalowania odpowiednich sterowników do karty.

Karta graficzna nie wymagająca dodatkowego zasilania – czy warto?

Wśród jednostek graficznych znajdziemy sporo modeli, które poradzą sobie zasilane wyłącznie z płyty głównej i ogrom kart graficznych, które potrzebują dodatkowego zasilania. Co różni te układy?

  • Zapotrzebowanie na energię – jeśli karta graficzna ma maksymalne zapotrzebowanie na energię elektryczną na poziomie do 75 W, to najprawdopodobniej nie będzie wymagała podłączenia do dodatkowego zasilania, a jedynie do odpowiedniego złącza na płycie głównej. Dlaczego? Wszystko to za sprawą specyfiki samego gniazda na płycie głównej – w przypadku PCI-Express x 16 górna granica poboru energii wynosi właśnie 75 W, a przecież wiele wydajnych jednostek pobiera więcej energii pod obciążeniem i właśnie one wymagają dodatkowego zasilenia. Karty graficzne zasilane z płyty głównej są więc energooszczędne, ale też nie tak wydajne, jak spora część jednostek wymagających dodatkowego zasilania.
  • Parametry i wydajność – karta graficzna bez dodatkowego zasilania będzie miała niższą wydajność od jednostek wymagających podłączenia zasilacza. Wystarczy spojrzeć na specyfikację topowych układów graficznych dla graczy i na ich zapotrzebowanie na energię – wzrost wydajności graficznej wiąże się, niestety, ze sporym wzrostem zapotrzebowania na energię.

O tym, czy warto zdecydować się na kartę graficzną bez dodatkowego zasilania decyduje konkretna sytuacja, oczekiwania użytkownika, jak również istniejąca konfiguracja, do której kupowana jest karta. Przykładowo – jeśli do konfiguracji, w której dotychczas stosowano przeciętnej klasy procesor ze zintegrowaną grafiką i niezbyt mocny zasilacz, chcemy dokupić kartę graficzną dedykowaną, to dobrym wyborem może być właśnie karta bez dodatkowego zasilania, gdyż użytkowany zasilacz mógłby okazać się niewystarczający do mocniejszej jednostki graficznej, która miałaby większe zapotrzebowanie na energię.

5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.